Skicka gärna in kompletterande resultat samt bilder till webmaster. Valpresultat och finalresultat kommer aldrig in automatiskt eftersom de inte finns på Hunddata. Hjälp gärna även till att komplettera domarlistan! Maila till webmaster [at] svenskaafghanhundklubben.se

Med reservation för eventuella fel & ändringar.

DATUM PLATS DOMARE ARRANGÖR RESULTAT

JANUARI

6/1 Göteborg Gunnar Nymann, Danmark SKK nord resultat >>
7/1 Göteborg Marit Sunde, Norge SKK int resultat >>

FEBRUARI

   
         

MARS

24/3 Boden Rasma Ergle, Lettland SvVK off resultat >>
25/3 Upplands Väsby Iren Naarits, Estland SvVK off resultat >>
31/3 Malmö Thomas Hehir, Irland SKK int resultat >>

APRIL

7/4 Sundsvall Christophe Coppel, Frankrike SvVK off resultat >>
8/4 Sundsvall Tanya Ahlman-Stockmari, Finland SKK nat resultat >>
29/4 Västerås Jussi Liimatainen, Finland SKK nat resultat >>

MAJ

12/5 Lidköping Eva Liljekvist Borg, Sverige SKK nord resultat >>
19/5 Hässleholm Wim Wiersma, Holland SvVK off resultat >>
20/5 Hässleholm Torbjörn Skaar, Sverige SKK nord resultat >>
26/5 Piteå Zafra Sirik, Israel SKK nat resultat >>
27/5 Gimo Jan Törnblom, Sverige SKK nord resultat >>

JUNI

3/6 Norrköping Michael Gadsby, Storbritannien SKK nat resultat >>
9/6 Vänersborg Eli-Marie Klepp, Norge SKK nord resultat >>
10/6 Leksand Tomas Rohlin, Danmark SKK nat resultat >>
16/6 Tånga Hed Birgit Piesik, Tyskland SvVK off resultat >>
16/6 Vännäs Kristin Kerem, Estland SKK nat resultat >>
17/6 Vännäs Anette Bystrup, Danmark SvVK off resultat >>
30/6 Gällivare Gunnar Norlin, Sverige SKK nord resultat >>
30/6 Alfta Barbara Ruth Smith, Sverige SKK nat resultat >>

JULI

1/7 Borås Regina Tromp-Pruijn, Holland SKK nat  
6/7 Tvååker Lyn Appleby, Irland SKK nord  
7/7 Tvååker Mikael Nilsson, Sverige SKK nat  
14/7 Piteå Phil Thompson, Australien SKK int  
15/7 Råneå Paolo Coelho, Portugal SvVK off  
21/7 Västerås Eva Liljekvist Borg, Sverige SKK nord  
28/7 Strömsholm Beatrix Märki Casanova, Schweiz SvA off PM >>
29/7 Strömsholm Göran Bodegård, Sverige SvVK off  
29/7 Ransäter Gunnar Norlin, Sverige SKK nord  

AUGUSTI

4/8 Svenstavik Outi Piisi-Putta, Finland SvVK off  
4/8 Märsta Guido Schäfer, Tyskland SKK int  
5/8 Svenstavik Ingela Kyrklund, Sverige SKK nord  
11/8 Askersund Gunilla Sandberg, Sverige SKK nat  
11/8 Bjurholm Eli-Marie Klepp, Norge SvVK off  
11/8 Ronneby Manfred Langer, Tyskland SvVK off  
12/8 Ronneby Bo Bengtsson, USA SKK nat  
18/8 Eskilstuna Svein Bjarne Helgesen, Norge SKK nat  
19/8 Överkalix Marianne Holm, Finland SKK nat  
19/8 Norrköping José Homem de Mello, Portugal SKK nord  
25/8 Visby Kitty Sjong, Danmark SKK nat  
25/8 Ljungskile Liz-Beth C Liljeqvist, Sverige SKK nat  
26/8 Visby Lotte Jörgensen, Danmark SKK int  

SEPTEMBER

1/9 Böda Sand Marie Gadolin, Sverige SKK nat  
2/9 Högbo Kurt Nilsson, Sverige SKK nord  
8/9 Tånga Hed Agneta Doverholt SvVK off  
9/9 Gimo Annette Bystrup, Danmark SKK nat  
22/9 Boden Göran Bodegård, Sverige SvVK off  
23/9 Eslöv Saija Juutilainen, Finland SKK nat  

OKTOBER

7/10 Sundsvall Maria Teresa Mondo Gabrielli, Italien SKK int  
13/10 Enköping - SvVK off  

NOVEMBER

4/11 Växjö Hans-Erhard Grüttner, Tyskland SKK int  

DECEMBER

9/12 Stockholm Jeffrey Horswell, England SKK nord
SE V-18
 
         

Inofficiella utställningar